Oświetlenie jest obecnie wykorzystywane w różnych postaciach. Niektóre oprawy mają za zadanie zapewnienie wymaganego natężenia światła na przestrzeni roboczej. Inne z kolei pełnią funkcję dekoracyjną. Niezależnie od przeznaczenia w większości przypadków jako źródła światła wykorzystywane są diody elektroluminescencyjne. Ma to swoje uzasadnienie. Popularne LED-y posiadają bardzo dużą skuteczność świetlną.

Taśmy LED-owe zasilane z sieci

taśma led 230vOznacza to, że generują one wysoki strumień świetlny jednoznacznie pobierając niewiele energii. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Dotyczy to w szczególności dużych obiektów, w których umiejscowionych jest wiele opraw. W przypadku zastosowania oświetlenia dekoracyjnego bardzo często wykorzystywana jest taśma led 230v. Budowa takiej taśmy polega na łączeniu kilkunastu lub kilkudziesięciu diod LED. Taśma jest elastyczna co umożliwia jej umiejscowienie w miejscach takich jak chociażby witryny sklepowe, gdzie zachodzi konieczność równomiernego rozprowadzenia oświetlenia. Warto dodać, że popularność stosowania taśm LED jest uwarunkowana możliwością ich sterowania. W zależności od potrzeb strumień światła może być zmieniany automatycznie przy pomocy układów sterowniczych. Oprócz tego istnieje możliwość zmiany barwy generowanego światła.

Dotyczy to taśm, które w swojej konstrukcji posiadają diody RGB. W ten sposób przy pomocy cyfrowego mieszania barw możliwe jest uzyskanie przeróżnych efektów świetlnych. Do oświetlania gablot wykorzystywane są jednak z reguły diody, które posiadają jedną barwę bazową. Dzięki zasilaniu sieciowemu niepotrzebne jest stosowanie dodatkowych układów zasilających jak ma to miejsce w przypadku rozwiązań zasilanych napięciem 12V DC lub 24V DC.