Części do gramofonu

Kupując używany gramofon z serwisów aukcyjnych lub na targu, często spotkamy się z potrzebą wymiany w nim pewnych części. Leciwe gramofony można kupić w atrakcyjnych cenach, ale nie wszystkie spełniają wymogi techniczne i musimy poszukać dla nich części zamiennych. Jakie części w gramofonach możemy spotkać oraz wymienić?

Jakie części do gramofonu często wymieniamy?

Podstawową częścią paski do gramofonuw gramofonie, podlegającą wymianie, jest wkładka gramofonowa. Odpowiada ona bezpośrednio, za jakość dźwięku wydobywanego z płyty winylowej. Jeżeli jest zużyta, musimy ją wymienić, gdyż wpływa to znacznie na jakość odtwarzania dźwięku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładek z igłami wykonanymi z różnych materiałów. Kolejną częścią eksploatacyjną jaką wymieniamy, są paski do gramofonu. Jest to część, napędzająca silnik i talerz, na którym umieszczona jest płyta. Ulega częstym awariom, takim jak zrywanie czy wyciągnięcie. Jeżeli kupujemy używany gramofon, musimy koniecznie ocenić w nim stan paska. Często jest on elementem, wymagającym wymiany na pierwszym miejscu. W gramofonie, występują różne elementy, które możemy potencjalnie wymienić gdy się zużyją. Należą do nich ramię, potencjometry, przyciski czy pokrywa gramofonu. Należy pamiętać, iż wiele z tych części możemy dostać na rynku wtórnym, ale dużo z nich będzie trudno dostępnych.

Jeżeli mamy zamiar zakupić gramofon, musimy ocenić jego stan oraz sprawność elementów wpływających na jego działanie. Nie czyniąc tego, narażamy się na złą pracę sprzętu, który będzie źle odtwarzał nasze płyty, niszczył je lub nie będzie w ogóle w stanie pracować. Jeżeli jakiś podzespół uległ awarii lub jest zużyty, warto poradzić się fachowca w tej dziedzinie i wymienić go kompatybilny z naszym gramofonem.