Naturalne kosmetyki, wytwarzane według tradycyjnej receptury, a do tego oparte na maksymalnie prostym składzie, stają się coraz popularniejsze. Stosowanie takich kosmetyków może przynieść nam wiele korzyści, a do tego są one często o wiele tańsze niż produkty, które zwykle widujemy w reklamach. Jednym z wartych uwagi produktów jest czarne mydło.

Czarne mydło – marokańska receptura

oczyszczające czarne mydłoSkład czarnego mydła jest bardzo prosty: oryginalne mydło to tylko zmydlona oliwa z oliwek oraz pasta z oliwek. Niektórzy producenci dodają do niego witaminę E albo sól potasową. Czarnej oliwkowej paście mydło zawdzięcza swoją nazwę, choć w rzeczywistości nie jest czarne, a po prostu ciemnobrązowe. Posiada konsystencję pasty lub żelu, dlatego sprzedaje się je w słoiczkach albo pojemnikach z pompką, zapewniającym większą wygodę i higienę stosowania. Oczyszczające czarne mydło polecane jest osobom z problemami skórnymi, takimi jak trądzik. Pomaga w dogłębnym oczyszczeniu skóry, wielu osobom pomogło w uporaniu się z zaskórnikami. Ze względu na swój skład mydło nie tylko myje, ale też nawilża cerę i zmiękcza. Oryginalne czarne mydło gwarantuje nam brak uczucia ściągnięcia i wysuszenia po myciu. Można je potraktować jako peeling cery, wystarczy je w tym celu nałożyć grubszą warstwą na około dziesięć minut, a następnie, masując, spłukać. Pozwoli to na większe zmiękczenie naskórka i usunięcie jego martwej warstwy. Innym zastosowaniem czarnego mydła może okazać się zmycie makijażu – ta informacja zapewne spodoba się osobom, które do demakijażu na co dzień stosuję metodę OCM.

Ze względu na właściwości hipoalergiczne, czarne mydło jest kosmetykiem myjącym dla każdego, także dla osób ze skórą bardzo wrażliwą, atopową. Można je stosować nie tylko do mycia twarzy, ale też całego ciała, w tym włosów. Należy jednak pamiętać, że mydło ma dość charakterystyczny zapach, który nie każdemu będzie odpowiadał.