elektrownia słoneczna

Jak zabezpieczyć teren małej elektrowni elektrycznej?

Małe elektrownie słoneczne zyskują coraz większą popularność także i w Polsce zarówno w postaci przydomowych elektrowni jak i tych zasilających małe przedsiębiorstwa. Warto jednak wiedzieć jak postawić taką małą elektrownie słoneczną, z jakiej wysokości kosztami przy realizacji takiej inwestycji należy się liczyć i jak ją we właściwy sposób zabezpieczyć. W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć ten temat i udzielić odpowiedzi na te pytania

Elektrownia słoneczna – krótka charakterystyka

Elektrownia słoneczna Przydomowe elektrownie słoneczne to warte uwagi rozwiązanie dla osób chcących się uniezależnić od krajowych dostawców prądu i dla osób szukających oszczędności. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny energii elektrycznej z każdym rokiem staja się wyższe jest to dość kusząca opcja, zwłaszcza, że na tego typu inwestycje można otrzymać dofinansowanie, a ponadto zawsze pozostaje możliwość sprzedania nadwyżek zielonej energii. Jeżeli chodzi o kwestie techniczne to elektrownia słoneczna w zasadzie to instalacja składająca się z takich podstawowych elementów jak:

  • panele słoneczne
  • inwerter solarn

oraz elementów dodatkowych, wśród których wyróżnia się takie rozwiązania jak:

  • okablowanie,
  • ochronniki przepięciowe,
  • rozłączniki bezpiecznikowe.

Wszystkie te elementy połączone w system tworzą to co nazywamy przydomową elektrownią słoneczną.

Elektrownia słoneczny koszty inwestycyjne

Elektrownia słonecznyKoszt wybudowania małej elektrowni elektrycznej, jeżeli brać pod uwagę jednorazowy wkład jest stosunkowo wysokie. Największą część kosztów inwestycji stanowi zakup paneli fotowoltaicznych. Im większą jest ich szacowana powierzchnia tym wyższe są koszty inwestycyjne. Warto jednak wiedzieć, jak już zostało wspomniane, że możliwe jest uzyskanie dofinansowania na tego rodzaju inwestycje i to na kilka sposobów. Najpowszechniejszą forma dofinansowania jest dofinansowanie do kredyty na zestaw solarny. Możliwe jest także uzyskanie dofinansowania z gminy. Warto także mieć świadomość tego, że jeśli uzyskanie informacji czy też samego dofinansowania sprawia nam jakiś problem to na rynku funkcjonują firmy, które pomagają uzyskać owe dofinansowania.

Elektrownia słoneczna – zabezpieczenie – siatki ogrodzeniowe

panele ogrodzenioweJak już powiedziane zostało i to dość wyraźnie wybudowanie przydomowej elektrowni słonecznej to duża inwestycja, a inwestycje trzeba chronić. Odpowiednie zabezpieczenie w postaci bezpieczników to jedno, ale trzeba się liczyć także z takimi zagrożeniami jak nieproszone osoby mogące uszkodzić instalacje, a w przypadku obszarów wiejskich nawet i zwierzęta, dlatego teren bezpośrednio przylegający do małej elektrowni słonecznej powinien zostać dobrze zabezpieczony – ogrodzony. Jeżeli chodzi o ogrodzenie owego terenu to z powiedzeniem sprawdza się takie rozwiązanie jak: ogrodzenie z siatki, ogrodzenie panelowe, czyli w gruncie rzeczy sprawdzają się tu proste i co dla wielu osób niepozbawione znaczenia stosunkowo tanie. Ważne jednak by pamiętać ogradzając teren przydomowej elektrowni słonecznej by pozostawić odpowiednią ilość miejsce, a także zamontować funkcjonalna bramkę umożliwiając łatwy dostęp do naszej domowej elektrowni. Wybierając ogrodzenie pamiętajmy jednak o tym by było solidne, czyli by cechowało się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz by było ono bezpieczne tak by nie narażać domowników.


Więcej o elektrowniach słonecznych i ich zabezpieczaniu  można znaleźć na:


Podsumowując temat

Mała elektrownia słoneczna to ciekawa alternatywa dla osób poszukujących oszczędności, chcących się uniezależnić od dostawców prądu jak i tych którym na sercu leży los przyrody, fakt jednak, że początkowo trzeba się liczyć ze sporymi kosztami, które zwrócą się dopiero z biegiem lat. Ponadto nie można zapomnieć o odpowiednim zabezpieczenie elektrowni by nie narażać się na dodatkowe wydatki, który w niektórych wypadkach mogły by się okazać bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi konieczność wymienienia paneli fotowoltaicznych.