Kąpieliska są niezwykle popularnymi letnimi miejscami wypoczynku wielu osób. Czy to kąpieliska otwarte, czy zamknięte to bez różnicy, gdyż ich popularność rośnie drastycznie w okresie upałów. Jak zimą te otwarte są opustoszałe, to zamknięte dalej cieszą się względną popularnością. Jednak kąpieliska zawsze wiążą się z pewną dozą bezpieczeństwa. A co trzeba zrobić by zapewnić je uczestnikom zabawy?

Liny torowe jako środek zapewnienia bezpieczeństwa

liny toroweJeziora, rzeki i morza kojarzą nam się ze świetną zabawą, ale także z pewnym czyhającym niebezpieczeństwem. W tych miejscach bardziej oddaleni od brzegu pozostajemy zupełnie sami na często przytłaczających głębokościach. Ważne jest więc zapewnienie bezpieczeństwa na kąpieliskach chronionych poprzez odgradzanie granicy dopuszczalnego oddalenia się od brzegu. Często ta granica jest miejscem gdzie przeciętny dorosły człowiek przestaje czuć grunt pod nogami, lub występuje nagły spadek terenu. Idealnym przyrządem do wyznaczenia takowego miejsca są liny torowe. Unoszące się na wodzie i ciężkie do przeoczenia liny, które dbają o nasze bezpieczeństwo wyznaczając pewną granicę, której nie powinno się przekroczyć. Dodatkowym plusem tych lin jest to, że nie toną one, a więc w nagłych przypadkach mogą być bardzo przydatne dla człowieka w potrzebie, który z jakiegoś powodu musi się ich złapać. Na kąpieliskach zamkniętych pełnią one podobną rolę, jednak tam ratownik ma większa kontrolę nad akwenem, a głębokości nie są znaczące. Na takich kąpieliskach służą one do wyznaczenia torów pływackich. Gdyby nie wyznaczenie tych torów, istniałoby ogromne ryzyko zderzenia się pływających ze sobą osób co mogłoby skończyć się tragicznie.

Zatem można śmiało powiedzieć, że liny torowe są świetnym narzędziem zapewnienia bezpieczeństwa na kąpielisku. Dodatkowo pełnią one funkcję porządkową, trzymając ludzi w określonych sektorach co zdecydowanie ułatwia prace ratownikom wodnym. Ważne jest jednak, żeby ludzie akceptowali zasady ustalone przez nadzorcę kąpieliska i nagminnie ich nie łamali. W takim wypadku liny te na pewno okażą się skuteczne.

 

Kategorie: Ogród