budowa

Niezawodny sposób na zabezpieczenie placu budowy

Ogrodzenie placu budowy jest ważnym aspektem każdych prac przygotowawczych. To właśnie ono ma ochraniać przed wejściem na plac budowy osób postronnych oraz złodziei.

Jakie powinno być ogrodzenia budowlane?

ogrodzenia budowlaneNajlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie placu budowy jest ogrodzenie tego terenu. Odpowiednie Rozporządzenie nakazuje, że jest to konieczny warunek, aby rozpocząć budowę. Ogrodzenia budowlane mogą być pełne, jak i ażurowe. Ogrodzenia pełne najczęściej są wykorzystywane w dużych miastach, przy ruchliwych ulicach. Natomiast ogrodzenia ażurowe stosuje się poza miastami i tam gdzie nie może być ograniczona widoczność. Ogrodzenie takie powinno zabezpieczać plac budowy przed dostaniem się osób nieupoważnianych na teren prac. Przepisy podają, że ogrodzenie powinno mieć wysokość od 1,5 do 2,4 metra. Do tego powinno być tak wykonane, aby nie stanowić zagrożenia dla ludzi. W takim ogrodzeniu powinny być wykonane osobne bramy dla pojazdów i dla ludzi. Bramy w ogrodzeniu budowlanym powinny być otwierane do środka. Do tego bramy i furtki powinny posiadać zamknięcia oraz zabezpieczenia, aby się samoczynnie nie zamykały. Składowiska materiałów powinny znajdować się około 75 cm od ogrodzenia. Materiały nie powinny się opierać o płot.

Rodzaje ogrodzeń tymczasowych placu budowy

ogrodzenie tymczasoweNa budowach najczęściej są wykorzystywane ogrodzenia tymczasowe. Najbardziej znanymi rozwiązaniami ogrodzenia budowy są elementy modułowe lub siatka pleciona. Elementy modułowe są:

  • pełne,
  • ażurowe.

Jedne i drugie składają się z elementów łączonych ze sobą, które ustawia się na specjalnych stópkach – betonowych podporach, czasem jeszcze wspiera się takie ogrodzenie zastrzałami bocznymi. Plecionka bardzo często montuje się na drewnianych słupkach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w miejscach gdzie nie trzeba szczególnie zabezpieczyć teren budowy przed kradzieżami. Podczas wyboru siatki do ogrodzenia budowy najlepiej kierować się jakością, ponieważ tanie siatki plecionki mogą szybko korodować. Dlatego najlepszym materiałem są siatki ocynkowane. Takie siatki plecionki ocynkowane bardzo łatwo można zamontować na słupkach stalowych lub drewnianych. Do lepszego zabezpieczenia terenu przed wejściem osób niepowołanych służą panele. Teren budowy ogrodzony takimi panelami wygląda na bardziej niedostępny. Taki sposób zabezpieczania budowy jest droższy w porównaniu do siatek. Jednak, aby ograniczyć koszty można wynająć moduły paneli. Wiele firm na rynku zajmuje się wypożyczaniem tego typu ogrodzenia.

Czy podczas przebudowy i remontu domu drewnianego konieczne jest zabezpieczenie placu budowy?

remont domu drewnianegoPrzebudowa domu drewnianego jak i remont domu drewnianego również potrzebują zabezpieczenia terenu ogrodzeniem tymczasowym. Szczególnie gdy składuje się wiele materiałów poza budynkiem. Podczas remontu, czy przebudowy domu drewnianego większość materiałów, które się składuje to drewno. Materiał ten jest bardzo mocno narażony na kradzież, ze względu na swoich wiele zastosować. Podczas remontów, czy przebudowy domków drewnianych zabytkowych bardzo często wynajmuje się stróża, który pilnuje terenu w nocy, a czasem i podczas dnia. Można również wynająć firmę, która kompleksowo zajmuje się ochranianiem terenu budowy, takie firmy:

  • ochraniają budowę i patrole,
  • rejestrują czas pracy robotników,
  • kontrolę osób,
  • kontrolują ruch materiałów,
  • sprawdzają zamknięcia pomieszczeni i pojazdów.

Źródła:


Podsumowanie

Teren budowy zawsze warto zabezpieczać ze względu na składowane tam materiały czy pojazdy. Istnieje wiele możliwości zabezpieczania placu budowy. Najbardziej znanym sposobem jest ogrodzenie terenu, co uniemożliwi wejście osobom postronnym na budowę.