Istnieje kilka głównych metodyk zarządzania projektem. Można zarządzać metodami Prince2, PMP albo Agile. Oczywiście to nie są wszystkie metody. W przypadku mniejszych projektów czasami pomija się jakiekolwiek zarządzanie z racji źle pojmowanej oszczędności lub szczupłości zasobów. W niniejszym tekście zamierzam skupić się na metodyce Agile.

Jak wybrać właściwe szkolenia w metodzie Agile?

agile szkolenieWszystkie kursy chwalą się certyfikatem potwierdzającym ukończenie szkolenia. Czasem są to certyfikaty zewnętrzne, częściej jednak wewnętrzne. Wystawienie wewnętrznego dyplomu w zasadzie nie wymaga od szkoleniowców żadnego wysiłku. Do zdobycia zewnętrznego dyplomu potrzeba trochę zapłacić oraz nauczać kursantów na pewnym poziomie, bowiem ich wiedza od razu będzie weryfikowana. Warto szukać z agile szkolenie z zewnętrznymi certyfikatami, które na rynku pracy są o wiele bardziej szanowane. Kim są kursanci szkoleń Agile? Osoby, które prowadzą projekty lub są członkami komitetów zarządzających projektem. Mogą być to również co ważniejsi członkowie zespołu, niezwiązani z zarządzaniem. Powinni oni pojąć, jak elastyczny może być projekt oraz jak przestrzegać ograniczeń czasowych i kosztowych. Korzyści jakie przyniesie to firmie i projektowi zwykle są większe od kosztu szkolenia. Koszty te zazwyczaj wynoszą około kilka tysięcy złotych od osoby. Cena zależy głównie od rodzaju certyfikatu oraz lokalizacji szkolenia.

Podsumowując, warto przejrzeć całą ofertę szkoleń, zanim na któreś się zdecydujemy. Czasem można wyłowić cenową perełkę. Istotna jest również forma potwierdzenia nabytych umiejętności. Najlepiej jeżeli kursanci mogą zdobyć zewnętrzny i uznany certyfikat. W wypadku, gdy na kurs nie idzie zarządzający projektem, lecz członek zespołu, można zgodzić się na wewnętrzny certyfikat.

Kategorie: Biznes