W przypadku, gdy planujemy budowę domu jednorodzinnego, warto skorzystać z porady prawnej. Projektowanie domów jednorodzinnych, oprócz wykonania starannego projektu zabudowy, dodatkowo wymaga spełnienia wszystkich norm prawnych. Adwokat, jako specjalista w dziedzinie prawa, pomoże nam zrealizować nasz projekt zgodnie z prawem. W konsekwencji tego – nie będziemy musieli obawiać się czy nasz dom, będzie kiedykolwiek wymagał przebudowy ze względu na niedostosowanie się do przepisów. Jednak warto zadać pytanie, do czego tak naprawdę potrzebujemy pomocy adwokata przy projektowaniu i budowie domu ? I dlaczego jest ważna jego obecność przed posianiem umowy z wykonawcą i z firmą projektową?

akt notarialny

Akt notarialny – podstawa budowy

Podczas zakupu gruntów pod cel wybudowania domu jednorodzinnego, niejednokrotnie potrzebujemy skonsultować treść aktu. Dokonanie dokładniej analizy, umożliwi nam sprawdzenie czy dany grunt jest zaliczany do gruntów budowlanych. Dodatkowo, adwokat pomoże nam w odpowiednim przygotowaniu pism, które są potrzebne na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagę, jaką zabudowę możemy wybudować na danym gruncie. Szczególnie, dotyczy to regionów podmiejskich, z których odgórnie jest ustalony projekt wszystkich domów jednorodzinnych w okolicy.

 

Budynki gospodarcze – jakie i gdzie?

Projektowanie budynków gospodarczych, czyli garaży oraz magazynów, wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Pomimo faktu, iż zakupiony grunt należy do nas, wszystkie wnioski należy kierować do Starostwa naszej gminy. Akceptacja naszych wniosków umożliwia nam rozpoczęcie budowy budynków gospodarczych. W momencie, gdy nie posiadamy odpowiedniego pozwolenia na rozpoczęcie budowy – nasz powiat, może nałożyć na nas bardzo wysoką grzywnę i drogą sądową wezwać nas do zburzenia zabudowy na nasz koszt.
projektowanie

Pracownia projektowa i wykonawcy – negocjacje z adwokatem

Szczególnie ważny jest moment podpisania umowy z naszym kontrahentem. To właśnie podpisanie umowy, jest ściśle zależne od tego, kto będzie sprawował odpowiedzialność w przypadku nieprawidłowości. Zdarzyć się może sytuacja, że zawarte paragrafy są dwuznaczne lub całkowicie nam niezrozumiałe. Pamiętajmy, że pracownia projektowa również korzysta z usług adwokata i całość umowy jest często znacznie bardziej korzystna dla wykonawcy niż dla nas. W tym przypadku, adwokat szczegółowo zapozna się z daną umową oraz będzie nas reprezentował podczas potencjalnych negocjacji. W przypadku projektowania domów jednorodzinnych, często pracownia podejmuje się wyzwania i realizuje projekt od początku do oddania kluczy do drzwi wyjściowych. Brak znajomości prawa i nieodpowiednia interpretacja zapisów w umowie – może pozbawić nas całkowicie wszystkich naszych oszczędności. Adwokat jako specjalista, pomoże nam zmienić warunkowi umowy lub stworzyć ją od nowa, tak, aby była korzystna również dla nas. Pamiętajmy, że język używany w prawie jest często niezbyt jasny dla wielu osób, dlatego wykażmy się profesjonalizmem i poprośmy odpowiednią osobę o pomoc.

Dom jednorodzinny jest niezwykle skomplikowanym procesem. Zgromadzenie kapitału finansowego, znalezienie odpowiedniego miejsca i wybór projektu są istotnymi sprawami, jednak bez uzyskania pozwolenia nierealne jest wybudowanie domu naszych marzeń. Warto pamiętać, o skorzystaniu z oferty adwokata zajmującego się prawem budowlanym, ponieważ to umożliwia nam zaoszczędzenie wielu potencjalnych problemów. Szczególnie pamiętajmy, że po podpisaniu umowy oraz w momencie zamieszkania w domu – za wszystko odpowiadamy my, a nie firma projektowa.

 


architekt

Na co zwrócić uwagę wybierając projekty domów jednorodzinnych:

  • Powierzchnia odpowiednia dla danej rodziny
  • Powierzchnia odpowiednia do wielkości działki
  • Kompromis między praktycznością a wyglądem
  • Układ pokoi

 


 

projektowanie domu

Źródła:

Kategorie: Budownictwo

2 Komentarze

Anna · 15 września, 2014 o 9:46 am

Sama niedługo planuje budowę domu. Dzięki temu artykułowi dowidziałam się co i jak z strony prawnej.

Sylwia · 15 września, 2014 o 11:50 am

Dzięki za ten artykuł dużo rzeczy się z niego dowiedziałam.

Dodaj komentarz