Energia elektryczna staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Wiele gospodarstw domowych wymiana wiele sprzętów domowych na elektryczne. Ponadto urządzenia ta są coraz bardziej energooszczędne, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Wraz ze wzrostem popularności energii elektrycznej zmienia się sposób wykonania i wykończenia instalacji elektrycznych.

Osprzęt stosowany w instalacjach

puszka instalacyjnaNiegdyś stosowano aluminium jako materiał wykonania części czynnych przewodów. Jednak z biegiem czasu w instalacjach takiego typu dochodziło do wielu uszkodzeń i awarii. Aluminium z czasem kruszało oraz z natury posiadało większa rezystancje niż inny jego zamiennik. Najlepszym przewodnikiem jest złoto, a potem srebro. Jednak ze względu na koszt surowca jest niemożliwe do wykonania wszystkich instalacji elektrycznych z tych materiałów. Innym materiałom jest miedź, która jest o wiele tańsza i jej własności konduktacyjne nie są wcale aż takie złe. Ponadto, we wcześniejszych lata podczas montażu instalacji elektrycznej łączeń dokonywano w osobnych miejscach na ścianie, w których znajdowała się puszka instalacyjna. Takie rozwiązanie osiadało zarówno wady jak i zalety. Jedna z wielu zalet była duża łatwość dostępu do łączeń. Jedna z wad była konieczność wykonania dodatkowych otworów oraz znacznie większa ilość puszek instalacyjnych w domu. Obecnie łączenia w instalacji elektrycznej wykonuje się w głębszych puszkach instalacyjnych, w których znajdować się będą gniazdka oraz łączniki.

Dostępność puszek instalacyjnych jest ogromną. Zakupić można je w sklepach internetowych oraz w sklepach stacjonarnych. Cena pojedynczej sztuki jest niewielka. Wykonuje się rożne rodzaje puszek. Rozróżnić można puszki podtynkowe znajdujące się w ścianach oraz puszko natynkowe które montowane są na gotowe ściany.