Rozwój niektórych dziedzin nie byłby możliwy bez elektroniki, która jest podstawą praktycznie każdego urządzenia. Obecnie wyczuwalny jest trend łączenia układów elektronicznych z nowoczesnym oprogramowaniem co umożliwia rozwój technologiczny cywilizacji. Dzięki temu rozwiązywane są problemy, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nie do rozwiązania.

Through-Hole Technology najłatwiejszym sposobem montażu

montaż thtWszystko to nie byłoby możliwe bez obwodów drukowanych, które stanowią podstawę każdego urządzenia. To właśnie na nie nakładane są elementy, które łącznie tworzą finalny produkt. Warto zauważyć, że obecnie istnieje kilka metod montażu płytek oraz ich wykonania. Jedną z podstawowych metod jest montaż tht inaczej zwany montażem przewlekanym. Polega on na wlutowaniu w płytkę elementu w taki sposób, że jego wyprowadzenia znajdują się po drugiej stronie płytki, na której umieszczone są również ścieżki. Elementy umieszczone w ten sposób zajmują z reguły dużo miejsca jednak montaż ten jest zdecydowanie najprostszy. Świetnie sprawdza się przy małoskomplikowanych układach. Warto również dodać, że niektóre elementy występują jedynie w wersji do montażu tht. Zdecydowana większość podzespołów elektronicznych posiada jednak swoje odpowiedniki w technologii montażu smd. Montaż powierzchniowy zajmuje znacznie mniej miejsca, ale jest sporo trudniejszy niż montaż tht. W związku z tym technologię tą wykorzystuje się głównie w komplikowanych obwodach, które są podstawą urządzeń wieloseryjnych.

W układach prototypowych stosuje się z reguły montaż przewlekany tht, który można bez problemu wykonać w domowym zaciszu. Do montażu tht potrzebna jest bowiem jedynie lutownica oraz trochę spoiwa lutowniczego. Niezbędne będą również podzespoły oraz obwód drukowany na którym ma nastąpić montaż. W przypadku montażu powierzchniowego techniką smd potrzebne są dodatkowe narzędzia takie jak chociażby stacja lutownicza czy dmuchawa z ciepłym powietrzem.

Kategorie: Przemysł