Właściciel domów, budynków mieszkalnych mają coraz większy wybór nowoczesnych sposobów ogrzewania. Ekologiczne rozwiązania pozwalają nie tylko korzystać z zielonej energii, ale również uzyskać spore oszczędności związane ze stałymi kosztami ogrzewania domu.

pompy ciepłaJednocześnie nowe technologie zapewniają wysoką jakość użytkowanych elementów ogrzewania, w ramach których można wymienić:

  • pompy ciepła
  • oszczędne kotły kondensacyjne
  • kolektory.

Instalacja grzewcza ma na celu przede wszystkim zagwarantować efektywne dostarczenie ciepła. Wybierając rodzaj stosowanego ogrzewania warto stawiać na te technologie, które pozwalają zapewnić wydajność oraz oszczędności. Wiele osób decyduje się na wybór nowoczesnych sposobów ogrzewania domu ze względu na ich korzystny wpływ na środowisko naturalne. Nie można, jednak zapominać, że ogrzewanie ma zapewnić odpowiednią temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Atutem współczesnych technologii używanych do ogrzewania, które nie emitują CO2 jest brak konieczności regularnej obsługi oraz możliwość uzyskania dużej wydajności przy wyborze odpowiedniego rodzaju technologii do wymagań danego budynku.

 

Oszczędności na pompach ciepła

W polskich warunkach klimatycznych pompy ciepła są jednymi z bardziej popularnych ekologicznych technologii pozyskiwania ciepła. Atutem takiego rozwiązania jest coraz niższy koszt eksploatacji. Szeroki wachlarz zastosowań pomp ciepła sprawia, że można jest stosować w dowolnej lokalizacji oraz niezależnie od warunków gruntowych czego nie można powiedzieć, choćby o kolektorach słonecznych. Dodatkowo pompa ciepła oprócz ogrzewania pomieszczeń w domu może być również wykorzystywana do klimatyzowania pomieszczeń. Zapewniana, przez pompy ciepła, klimatyzacja pozwala uzyskać przyjemny komfort w chłodne dni zimą, jak też orzeźwiające powietrze w okresie letnim.

 

pompa ciepła2Obsługa pompy

Wielu użytkowników pomp ciepła ceni sobie fakt, że są to urządzenia pracujące bezobsługowo przez całą dobę. Pompy nie wymagają również zastosowania żadnych paliw, gdyż jej jedynym źródeł energii jest energia elektryczna. Prosta obsługa sprawia, że pompa jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, choćby w stosunku do kotłów węglowych. Innymi słowy pomna jest nie tylko ekologiczna, bardziej czysta, ale również bardziej wygodna w użytkowaniu od kotłów węglowych, przy których trzeba uzupełniać paliwo czy kontrolować wykonanie systematycznych przeglądów pieców.

 

Koszty instalacji pompy

Przy montażu pomp ciepła można spotkać się z nieco większymi kosztami samej inwestycji. Jednak koszty te mogą być porównywalne w przypadku pomp do kotłów kondensacyjnych. Pompy ciepła są, jednak w stanie zwrócić się w czasie użytkowania. Koszty pozyskiwania energii oraz koszty eksploatacyjne mogą być nawet trzydzieści procent niższe w stosunku do innych typów ogrzewania.

 

pompa ciepłaEnergooszczędny dom

Właściciel domów, którzy stawiają na nowoczesne oraz ekologiczne rozwiązania decydują się często również na wykorzystanie rekuperatora. Proces, jakim jest rekuperacja polega na zmniejszaniu strat ciepła, które są wynikiem właściwego wentylowania pomieszczeń. Rekuperator działa poprzez ogrzewania świeżego powietrza, które napływa do domu wykorzystując ciepłe powietrze, które z domu jest wywiewane. Urządzenie, którym jest rekuperator jest w stanie ogrzewać powietrze poprzez odzyskiwanie powietrza. Takich możliwości nie zapewniają tradycyjne systemy wentylacji, w których uciekające powietrze, w tym to ogrzane, bezpowrotnie ucieka z budynku.
Nie bez znaczenie jest również to, że wentylacja mechaniczna pozwala zapewnić w pomieszczeniach domu stałą obecność świeżego powietrza. Przy rekuperatorze nie ma konieczności otwierania okien, by wywietrzyć pomieszczenia, co oczywiście przekłada się na znacznie większy komfort użytkowania domu.

 

Brak strat ciepła

Jednym z podstawowych problemów związanych z kosztami ogrzewania w tradycyjnych domach jest strata ciepła. Straty ciepła wynikają między innymi z wentylacji pomieszczeń. Tradycyjna wentylacja usuwa powietrze, które zostało już ogrzane. Pozyskiwane powietrze jest wprawdzie świeże, ale za to nie jest ogrzane. Jak wskazują analizy poprzez tradycyjną wentylację dom może tracić nawet połowę ciepła, które wcześniej zostało już ogrzane poprzez określony system wentylacji. Rekuperatory pozwalają na odzyskanie nawet dziewięćdziesięciu procent ciepła w przypadku zamontowania najlepszej jakości, bardzo wydajnych urządzeń.
Decydując się na rekuperator najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie go dopiero w budowanym domu a nie już wykańczanym.

 


 

 

rekuperacjaPorady i informacje:

 


4 Komentarze

Paweł · 12 września, 2014 o 8:49 am

Ciekawy artykuł. Można odwiedzić się wiele rzeczy na temat oszczędzania. Super.

Robert · 15 września, 2014 o 9:24 am

Fakt artykuł jest wartościowy i można wiele się z niego odwiedzić.

Anna · 15 września, 2014 o 11:27 am

To prawda artykuł wydaj się ciekawy.

Jacek · 8 października, 2014 o 9:05 am

Uważam, że pompa ciepła sprawdza swoje zastosowanie, ale jej budowa zwraca się dopiero po jakimś czasie, bo jest to niestety droga inwestycja

Dodaj komentarz