Sprowadzanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych

Każdy, kto kiedykolwiek mierzył się z problemem importu samochodu z jakiegoś kraju, wie że jest to problem nietuzinkowy, którym zająć powinien się specjalista z dziedziny importu samochodów. O ile zasady te są uproszczone dla krajów zrzeszonych w Unii Celnej i Europejskim Obszarze Gospodarczym to dla krajów spoza tych instytucji procedura sprowadzania samochodów jest dosyć skomplikowana i należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Podstawowe problemy w imporcie samochodów

import samochodów z usaPo pierwsze, auto przeznaczone na transport musi zostać przebadane pod kątem obecności w nim materiałów niebezpiecznych. Benzyna, oleje, amortyzatory, mogą być potencjalnie materiałami niebezpiecznymi. Stąd, przed importem samochodu, warto uzyskać profesjonalnej porady na temat wysyłki materiałów niebezpiecznych. Samochód będzie transportowany drogą morską. Czas jego transportu ze wschodniego wybrzeża USA zajmuje zazwyczaj między 10 a 14 dni. Regulacje transportu materiałów niebezpiecznych drogą morską regulują przepisy IMDG. Po drugie, musimy wziąć pod uwagę opłaty celne, które czekają na nas do zapłacenie w porcie, w którym odbierzemy nasz samochód. W międzynarodowym prawie obrotu gospodarczego to na importerze domyślnie ciąży obowiązek zapłaty cła za transport towaru. Oczywiście te zasady można dowolnie ustalić z eksporterem, sprzedawcą samochodu, ale trzeba na to zwrócić uwagę, żeby uniknąć zaskoczenia w przypadku konieczności uiszczenia cła w porcie. Po trzecie warto zwrócić uwagę na to, że import samochodów z USA nie przewiduje możliwości sprowadzenia do Polski auta uszkodzonego, stąd taką adnotację, że jest to auto sprawne, warto umieścić na fakturze do odprawy celnej. Wówczas unikniemy niepotrzebnego zamieszania przy odprawie celnej.

Powyższe problemy są jedynie szkicem problemów, z którymi możemy się spotkać w przypadku importu samochodów z USA. Warto jeszcze wspomnieć o jednym aspekcie, czyli o tym, dokąd sprowadzić samochód. W krajach Europy Zachodniej możemy odroczyć spłatę VATu wobec Urzędu Celnego do czasu sprzedania pojazdu. Więc jeżeli decydujemy się na kupno samochodu w celu jego sprzedaży to warto zastanowić się nad sprowadzeniem samochodu do innego portu niż polski port w Świnoujściu czy Gdańsku/Gdyni.