Stosowanie rusztowań budowlanych przy wznoszeniu wysokich budynków

Budowa obiektów sięgających kilku lub kilkunastu, a nawet niekiedy kilkudziesięciu pięter wymaga odpowiedniego przygotowania zaplecza i sprzętu aby wykonać to zlecenie. Nie wystarczy ekipa fachowców tylko cały magazyn dodatkowych konstrukcji i urządzeń pomagających w budowie.

Zastosowanie rusztowań budowlanych w wysokich budynkach

rusztowania budowlaneNajważniejszą przeszkodą przy budowie budynków wyższych niż jedna kondygnacja jest konieczność sięgnięcia wyżej niż może sięgnąć pojedynczy człowiek. Dla tak dużych obiektów konieczność pracy przy elewacji budynku wymaga postawienia rusztowań. Dla tak dużych budynków stosuje się systemowe rusztowania budowlane, stawiane dookoła budynku na całym jego obwodzie. Jest to konieczne, gdyż z reguły podczas wznoszenia zakres takich prac jest wystarczająco duży aby nieekonomiczne były zmiany położenia i konstrukcji rusztowania. Pracownicy po wzniesieniu muszą poruszać się bezpiecznie w jego obrębie co zapewniają odpowiednie platformy, poręcze i drabiny komunikacyjne. Na rusztowaniu warto korzystać z szelek bezpieczeństwa przypinanych do ramy rusztowania. Szczególnie na wysokościowcach jest to szczególnie polecane, gdyż upadek z kilku pięter najczęściej kończy się śmiercią. W miarę postępu prac dokłada się kolejne poziomy rusztowania, dzięki czemu zawsze pracownicy mają dostęp do każdego poziomu budynku. Aby rusztowanie stało stabilnie wykonuje się jego kotwienie w odpowiednich odległościach od siebie, co utrzymuje całą konstrukcje w stabilności i jest bezpieczne dla osób na takim rusztowaniu pracujących.

Warto korzystać z systemowych rozwiązań i nie warto łączyć odrębnych systemów, gdyż nie zawsze ze sobą współgrają. Do stawiania tak dużych rusztowań wymagane są odpowiednie uprawnienia, które pracownicy otrzymują po przejściu ukierunkowanego kursu.