Istnieje kilka różnych rodzajów pistoletów natryskowych, każdy z różnymi zaletami i wadami. Zwykle różnica wynika ze stosowanego ciśnienia. W tym poście porównamy dwa typowe pistolety lakiernicze: pistolety HVLP i konwencjonalne pistolety na sprężone powietrze. Gdy zrozumiesz różnicę między tymi opryskiwaczami, będziesz mógł wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb.

Pistolet lakierniczy może być wysoko lub niskociśnieniowy

pistolety lakiernicze kremlinKonwencjonalne urządzenia do malowania wykorzystują sprężone powietrze do wytworzenia wysokiego ciśnienia, które umieszcza wykończenie na powierzchni. Farba jest drobno rozpylana przez pistolety lakiernicze kremlin, co zapewnia gładkie, równomierne pokrycie. Chociaż wykończenie jest doskonałe, konwencjonalne opryskiwacze marnują dużo farby. Około 70% kupowanej farby zostanie rozpylone w powietrze, co nie jest dobre dla środowiska ani dla wysiłków związanych z czyszczeniem. HVLP oznacza dużą objętość, niskie ciśnienie. Duża ilość powietrza jest używana do napędzania farby przy stosunkowo niższych ciśnieniach. Niskie ciśnienie ogranicza ilość odbić, dzięki czemu więcej farby przylega do malowanej powierzchni, ograniczając straty. Pistolety HVLP są powszechne zarówno w przemyśle prywatnym, jak i w kontraktach rządowych z tych i innych powodów. Istnieją dwa podstawowe typy pistoletów HVLP. Pierwszy wykorzystuje sprężarkę powietrza zdolną do wytworzenia około 10 kilogramów ciśnienia na cal kwadratowy do napędzania farby. Tego rodzaju pistolety są skuteczne, ale nie tak wydajne, jak mogłyby być.

Drugi typ pistoletu HVLP wykorzystuje system turbinowy zamiast sprężarki powietrza do wytwarzania dużych ilości powietrza, ale o niższym ciśnieniu – około trzech funtów na cal kwadratowy. Tego rodzaju opryskiwacze są droższe, ale także bardziej wydajne, a ponieważ nie wymagają zakupu sprężarki powietrza, często mają sens finansowy.

Kategorie: Przemysł