Z definicji ploter jest komputerowym urządzeniem peryferyjnym, które służy do pracy z dużymi i płaskimi powierzchniami. Plotery frezujące to stołowe maszyny do cięcia, grawerowania oraz trójwymiarowej obróbki materiałów twardych, takich jak PCV, PMMA, poliwęglan, polistyren, MDF, drewno, a także miękkich metali nieżelaznych, jak aluminium czy mosiądz. Narzędziem obrabiającym jest obracający się z dużą prędkością frez.

Plotery dostosowane do frezowania dużych obszarów

ploter frezujący cncWielkoformatowe centrum obróbcze, jakim jest ploter frezujący cnc, jest wysokowydajnym urządzeniem, które zostało zaprojektowane jako platforma do maszyn obrabiających metodą skrawania w co najmniej trzech osiach. Dzięki zastosowaniu dodatkowych sterowanych osi, centrum obróbcze łączy w sobie funkcjonalność frezarki, tokarki i wiertarki. W zależności od konfiguracji oraz dodatkowego wyposażenia urządzenie to może być przeznaczone do obróbki zarówno tworzyw sztucznych, kompozytów ale przede wszystkich blach metali stopów lekkich, jak aluminium czy mosiądz. Plotery frezujące wyposażone są w niezwykle przyjazne systemy sterowania,  dzięki czemu mogą być z łatwością wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i początkujących użytkowników. Urządzenie opcjonalnie może zostać wyposażone w kamerę pozycjonującą, skaner laserowy, bazy pozycjonujące, wrzeciona o zróżnicowanej mocy i obrotach, stoły do mocowania mechanicznego, próżniowego, mieszanego, układy chłodzenia narzędzia lub nawet odciągi wiórów.

Podsumowując, plotery frezujące są nowoczesnymi, uniwersalnymi maszynami cnc, które największe zastosowanie znalazły w przemyśle reklamowym, do wycinania, nacinania, wiercenia i grawerowania. Są to najtańsze z obecnych na rynku obrabiarek sterowanych numerycznie. Najczęściej wykonywane są w wersji z ruchomą bramą, co przy stosunkowo dużych obszarach roboczych, jest rozwiązaniem optymalnym pod względem wykorzystania powierzchni.

Kategorie: Przemysł