Oprócz więźby krokwiowej często stosuje się również więźbę płatwiową. Jest to więźba, w której stosuje się belki ułożone w sposób równoległy do kalenicy. Płatwie, które znajdują się na samym dole dachu, spoczywają na jego stropie. Pozostałe płatwie zostają podparte specjalnymi słupami.

Wytrzymałe, sztywne i lekkie dachy dla domów jednorodzinnych

trwałe dachy z konstancina jeziornejDzięki takiej konstrukcji obciążenia dachu mogą być przekazywane na konkretne elementy. W tej konstrukcji obciążenia przekazuje się na strop albo na ściany nośne. W takich dachach element wiązarów często stanowią kleszcze. Te umieszcza się poniżej płatwi jednej pary belek. Wiadomo, że taki rodzaj więźby może mieć wiele odmian. Jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne, które można dopasowywać swobodnie do potrzeb. Ciekawe jest to, że rozpiętość dachu z taką więźbą może być naprawdę duża. Okazuje się, że może ona wynosić nawet 12m! Zawsze trzeba dobrać odpowiednią liczbę słupów. Takie trwałe dachy z konstancina jeziornej na pewno spełnią oczekiwania klientów. Dzięki więźbie płatwiowej możliwe jest zaprojektowanie dachu o dowolnym spadku. Kąt spadku dachu płatwiowego może być nawet minimalny! Dla niektórych utrudnieniem mogą wydawać się słupy, które koniecznie trzeba zastosować w tych konstrukcjach. Jeśli poddasze będzie użytkowane, słupy mogą przeszkadzać. Na szczęście można je bardzo łatwo ukryć za pomocą ścianek działowych. Obecnie stosuje się również więźby dachowe wykonywane z wiązarów kratowych.

Są to tzw. kratownice. Powierzchnia wiązara dzieli się na liczne trójkąty. Takie więźby są nie tylko sztywne i wytrzymałe, ale do tego lekkie. Wcale nie potrzeba dużo drewna do stworzenia właśnie takiej więźby dachowej. Ogromną zaletą wiązarów jest to, że nie wymagają one zastosowania specjalnych podparć – niepotrzebne są ani ściany nośne ani podciągi.