Założenie własnej działalności handlowej to wbrew pozorom wcale nie taka prosta kwestia, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Poza licznymi procedurami urzędowymi, niezwykle istotną kwestią jest zagospodarowanie lokalu handlowego. Zanim ruszy sprzedaż, wszystko musi być dopięte na przysłowiowy ostatni guzik.

wyposażenie dla sklepówWszystko zaczyna się od pomysłu. Później przychodzi czas na dogłębną analizę rynku i opłacalności przedsięwzięcia. Jeżeli wszelkie wyliczenia przynoszą wyniki dodatnie, można ruszać dalej czyli:

  • Poszukiwanie lokalu,
  • umowy przedwstępne z dostawcami,
  • rejestracja działalności,
  • podpisanie umowy najmu obiektu
  • zagospodarowanie powierzchni handlowej i magazynowej

Tego wszystkiego należy dopilnować, zanim biznes ruszy “pełną parą”.

SONY DSCNA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ DOBIERAJĄC WYPOSAŻENIE SKLEPU?

Dobór odpowiedniego wyposażenia obiektu handlowego zawsze podyktowany jest branżą, w której dana firma działa. Niezwykle istotną kwestią jest rozplanowanie przestrzeni, zarówno handlowej, jak i magazynowej. Dostępna powierzchnia musi zostać wykorzystana w optymalny sposób, czyli w taki, który pozwoli zmieścić jak największą ilość towaru na określonej powierzchni, zachowując przy tym pełną przejrzystość i “czytelność” ekspozycji. Równie ważny jest też sposób rozmieszczenia poszczególnych grup asortymentowych. Towar powinien być podzielony na sekcje, a ulokowanie każdej z nich musi zachęcać klienta do zakupu. Wszystko powinno być więc gruntownie przemyślane.

Inna sprawa to dobór odpowiedniego wyposażenia. Regały muszą być nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i trwałe. Ich dobór musi uwzględniać rodzaj asortymentu, jaki będzie na nie wykładany. Innych regałów wymaga branża spożywcza, a innych drogeryjna czy tekstylna. Podobnie wygląda kwestia przestrzeni kasowej – zarówno lady, jak i sam “box”, muszą znieść trudy codziennej eksploatacji by po kilku latach nie była konieczna ich wymiana czy renowacja. Wyposażenie sklepu powinno uwzględniać także takie elementy, jak klimatyzacja. Jej obecność nie tylko poprawia komfort klientów i personelu, w wielu przypadkach jest ona niezbędna, aby utrzymać świeżość oferowanych produktów. Dotyczy to przede wszystkim branży spożywczej. Klimatyzacja musi wykazywać wydajność adekwatną do powierzchni lokalu, zatem jej dobór wcale nie jest prostą kwestią.

Odpowiedniego podejścia wymaga także zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. W magazynach estetyka schodzi na drugi plan, najważniejsza jest funkcjonalność. Regały magazynowe zwykle muszą zmagać się z dużymi obciążeniami, zatem ich konstrukcja musi być solidna. Warto zainteresować się produktami zabezpieczonymi przed korozją – w ten sposób unikniemy kolejnych inwestycji w przyszłości. Równie istotną kwestią są też wózki transportowe. Modele obsługiwane ręcznie są już coraz rzadziej spotykane, znacznie praktyczniejsze są wózki elektryczne.

regały sklepGDZIE KUPIĆ CAŁE WYPOSAŻENIE?

Na rynku działa wiele firm, zajmujących się sprzedażą wyposażenia obiektów handlowych, jednak warto będzie skupić się na ofercie producentów. W ich salonach firmowych z reguły dostępne jest całe niezbędne wyposażenie: od regałów handlowych, przez magazynowe, aż po akcesoria i elementy wykończenia. Jeżeli twoja branża będzie wymagała specyficznych rozwiązań, producent daje ci możliwość zakupu regałów wykonanych na zamówienie. Co więcej, w tego typu punktach zawsze możesz liczyć na fachowe doradztwo, lub na wykonanie projektu zagospodarowania przestrzeni od podstaw, więc nawet jeżeli dopiero zdobywasz swoje pierwsze doświadczenia w biznesie, nie będziesz skazany na naukę na własnych błędach. Ceny oferowane przez producentów z reguły są atrakcyjniejsze niż w hurtowniach, a dokonując zakupu całego wyposażenia w jednym miejscu, zazwyczaj możesz liczyć na dodatkowe rabaty. Niewątpliwą korzyścią będzie także ograniczenie kosztów transportu, a jeżeli całe wyposażenie będzie montowane przez jedną firmę, unikniesz niepotrzebnego zamieszania i bałaganu, przez który termin uruchomienia działalności mógłby ulec wydłużeniu.

 


 

wyposażenie sklepowe

Porady i informacje na temat wyposażenia sklepowego:

 


2 Komentarze

Maciej · 12 września, 2014 o 8:55 am

Ciekawy artykuł. Na pewno komuś się przyda.

Damian · 15 września, 2014 o 11:38 am

Artykuł ciekawy. Mam nadziej że ktoś z niego skorzysta.

Dodaj komentarz