Rachunkowość jest systemem, który odzwierciedla proces prowadzonej działalności gospodarczej oraz służy do jej oceny. Dziedzina ta, skupia się na przedstawieniu ewidencji prawdziwego stanu majątkowego firmy.

Kto może założyć biuro rachunkowe?

Biuro rachunkoweFirmę zajmującą się tzw. księgowością, może otworzyć każda osoba, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a dodatkowo nie została karana w zakresie określonych przestępstw. Osoba, która chce założyć działalność rachunkową, aby mogła ją rozpocząć musi zawrzeć umowę na ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Posiadanie odpowiedniego wykształcenia kierunkowego, zdanie egzaminu państwowego czy posiadanie certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów, nie jest już wymagane. Zgodnie z przepisami prowadzenie biura z usługami rachunkowymi to nic innego jak działalność gospodarcza, dlatego zanim zaczniesz musisz dokonać następujących czynności:

 • zarejestrować firmę w gminie
 • uzyskać numer REGON w Urzędzie Statycznym
 • założyć konto firmowe i wyrobić pieczątkę
 • uzyskać numer NIP
 • wybrać formę opodatkowania
 • uiścić odpowiednie składki w ZUS-ie
 • wykonać zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy jeżeli zatrudniamy pracowników

Po skończeniu formalności urzędowych, czas na znalezienie odpowiedniego lokalu. Może to być lokal mieszkalny przystosowany do potrzeb biurowych, wynajęty lub własny. Najlepsze usytuowanie to centrum miasta, lecz jeżeli zatroszczysz się o odpowiedni rozgłos (strona internetowa, reklamy zewnętrzne wielkoformatowe, reklamy mobilne etc.), sprawdzi się również miejsce o mniejszym natężeniu ruchu. Następnie należy ustalić zakres usług jaki oraz grono konsumentów, do których chce się kierować ofertę. Tak przygotowani możemy zacząć pozyskiwać klientów, pamiętajmy, że najłatwiej jest ich przyciągnąć ceną dlatego postarajmy się na początek o zapewnienie taniej rachunkowości.

Czym zajmuje się firma rachunkowa?

Praca w firmie rachunkowejKolebką księgowości jest oczywiście Warszawa, nie tylko ze względu na ilość budynków i wieżowców, w których można rozpocząć działalność, ale także z powodu największej liczby konsumentów. Miasto to cechuje się ogromną ilością firm prosperujących na rynku, co oznacza dużą ilość potencjalnych klientów. Typowe biuro rachunkowe, zajmuje się usługami z zakresu obsługi księgowo-rachunkowej, czyli:

 • prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów
 • prowadzeniem księgi rachunkowej
 • prowadzeniem ewidencji środków trwałych oraz wyposażenia
 • rozliczeniami z zakresu VAT
 • wypełnianiem niezbędnych deklaracji podatkowych i sprawozdawczych oraz dostarczeniem ich do odpowiednich urzędów
 • doradzaniem w sprawie podatków przy prowadzeniu działalności gospodarczej
 • rozliczaniem podatku dochodowego
 • opracowaniem Zakładowych Planów Kont

Istotnymi aspektami działalności jest również sporządzanie finansowych oraz statystycznych sprawozdań oraz reprezentacja Podatnika przed Urzędami: Skarbowym, Statystycznym i innymi.

Dystrybutory do wody, drukarki, komputery czyli wyposażenie biura

dystrybutory do wodyOprócz typowych artykułów papierniczych jak notesy, papier do drukarki, segregatory i teczki niezbędne do wszelkich prac z dokumentami, trzeba zatroszczyć się także o odpowiednie meble. Z racji, że praca w biurze nie tylko rachunkowym wiąże się zazwyczaj tylko z pozycją siedzącą, wszystkie krzesła powinny być wygodne. Biurka powinny zapewniać odpowiednią ilość przestrzeni, do umieszczenie wszystkich artykułów biurowych jak kalkulator, zszywki, spinacze, zszywacze, stojaki na długopisy, telefon itp. W biurze księgowym, nie może także zabraknąć szaf do przechowywania dokumentów. Ze sprzętów elektronicznych, niezbędne będą nam oczywiście komputery, dla bezpieczeństwa pracowników, warto wyposażyć je w specjalne osłony, do ochrony wzroku. Prócz tego na pewno nie obejdziemy się bez drukarek, najlepiej żeby było to urządzenie wielofunkcyjne jak drukarka ze skanerem i kserokopiarką. Praktycznymi akcesoriami mogą okazać się również niszczarki, bindownice, laminatory, projektor czy tablice. Każde prestiżowe biuro, wyposażone jest również w automaty do wody.

 


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:

 • Ksiegowoscbliskatobie.pl – witryna internetowa firmy rachunkowej z Warszawy
 • Bankier.pl – portal internetowy z najnowszymi wiadomościami ze świata biznesu i finansów
 • Kocham Wodę – strona internetowa zawierająca szeroką ofertę automatów i dystrybutorów wody

Podsumowanie

Zakładanie własnej działalności niesie ze sobą wiele pracy, a także wydatków. Jednak zawsze możemy postarać się o dofinansowanie, a ciężka praca, może przynieść efekty w postaci wyższych zarobków, niż gdybyśmy byli zatrudnieni przez czyjąś firmę.

Kategorie: Biznes