W Polsce można kupić wiele różnych urządzeń, które przydają się w zakładach przemysłowych i nie tylko. Wśród nich na uwagę zasługują z pewnością zgrzewarki. Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia do zgrzewania materiałów. Dzięki nim możliwe jest zgrzewanie zarówno materiałów metalowych jak i niemetalowych.

Czynniki wpływające na jakość procesu zgrzewania

wytrzymała zgrzewarka punktowa do blachNa polskim rynku znajdują się zgrzewarki zarówno do metali jak i innych tworzyw. Sam proces zgrzewania oznacza po prostu łączenie ze sobą materiałów. Wiadomo, że materiały można łączyć ze sobą na wiele sposobów, ale nie da się ukryć, że to właśnie zgrzewanie sprawia, że materiały łączą się ze sobą stale. Na powierzchni styku dwóch materiałów powstają łączące ziarna. Aby doszło do połączenia, musi najpierw nastąpić dyfuzja oraz rekrystalizacja ziaren materiałów, które znajdują się po obu stronach. Dobrym wyborem będzie wytrzymała zgrzewarka punktowa do blach, jeśli zależy nam na tym, by połączyć ze sobą trwale cienkie blachy. Skuteczność całego procesu będzie więc zależeć od różnych czynników. Na pewno bardzo ważny jest docisk. Im bardziej dociśnie się dwa materiały do siebie, tym lepiej się one połączą. Takie łączenie będzie mocniejsze, trwalsze. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na proces zgrzewania jest temperatura, jaka występuje pomiędzy dwoma elementami. Im wyższa temperatura działająca na łączone ze sobą materiały (powierzchnię ich styku) tym oczywiście lepiej, bo dyfuzja i rekrystalizacja będzie zachodzić szybciej.

Sam proces dyfuzji w czasie zgrzewania ze sobą materiałów polega na przenikaniu cząstek tego materiału między sobą. Można to porównać do roztapiania plastikowych elementów, a następnie łączenia ich ze sobą – po pewnym czasie łączenie stygnie i powstaje jeden wspólny element. Tak samo dzieje się z metalami dzięki zgrzewarkom.

Kategorie: Przemysł